בתאריך 07.07.21 מועצת העיר אשדוד אישרה פה אחד: אין יותר כלים חד פעמיים בחופי הים שלנו, מה שאומר שמדובר בתחילת תהליך בשיתוף התושבים למען סביבה ימית ירוקה יותר שזה מהמם לכשעצמו. רק שלא ממש הבנו מה אסור ומה בדיוק מותר? בדקנו בשבילכם

בוקר טוב אשדוד והרי התחזית: חם. מאוד. ממש ממש חם, כך שממש ממש חשוב שתשתו הרבה ותשמרו על עצמכם מהשמש הקופחת, במיוחד אם אתם מבלים בחופי הים. וגם- יש המון מדוזות אז אל תשכחו לקחת איתכם שתייה קרה לחוף הים ולהתמיד בשתייה שחלילה לא תתייבשו. אה רגע, יש חוק חדש שאוסר שימוש בבקבוקי פלסטיק, זכוכית מזמן אסור שלא נדבר על אלכוהול אם בא לכם קצת סאטלה טובה בשמש… אז… מה עושים?

תראו, אנחנו ממש ממש בעד שמירה על חופי הים ובכלל הסביבה. ברמה של התרגשנו עם כולם כשעיריית אשדוד הודיעה על היוזמה למעבר לשימוש בכלים רב פעמיים, רק שבפועל אין לנו מושג איך מצפים שזה יעבוד. השאלות שעולות הן האם יוטלו קנסות? אם תהיה אכיפה- החל ממתי? מה שווי הקנסות שיוטלו? וגם… אם אסור זכוכית (מזמן) ועכשיו גם פלסטיק… איך שותים מעתה בחופי הים?  ומה לגבי המסעדות שמוכרות כלים חד פעמיים וקשיות לאורך החופים?

קרדיט: עיריית אשדוד
קרדיט: עיריית אשדוד

פנינו לעיריית אשדוד עם כל השאלות הללו, כדי באמת להבין מה מותר ומה אסור, איך למה וכמה. והנה מה שענו לנו:

“מועצת העיר אישרה את הצעתו של ראש העיר ואת התיקון לחוק העזר העירוני האוסר הכנסת כלים חד פעמיים לחופי הים באשדוד. המהלך נועד לשמור על הסביבה ועל בעלי החיים הימיים אשר מוצאים את מותם בגלל הפסולת החד פעמית המגיעה למים. זהו נדבך נוסף במדיניות סביבתית שהחלה לפני ארבע שנים בהוצאת הכלים החד פעמיים מגני הילדים, הצהרונים והמעונות ומעבר לכלים רב פעמיים.

אישור מועצת העיר טעון עדיין את אישור משרד הפנים ורק לאחריו נוכל להשלים תהליך קונקרטי לאכיפה ולהטלת קנסות. בינתיים השיקה העירייה קמפיין הסברתי מסיבי ומקיף – בכל אמצעי המדיה, במערכת החינוך הפורמלי והלא פורמלי, בקבוצות וארגוני סביבה, בקרב התושבים וציבור המבקרים בחופים, במטרה ליצור את השינוי הנדרש בהרגלי התושבים ובהבנה העקרונית כי החופים שלנו לא אמורים להיות חד פעמיים!

העירייה נכנסה לתהליך באופן הדרגתי ותוך מתן דגש על הסברה אינטנסיבית, מתוך הבנה שתהליכי שינוי דורשים זמן. אך בסופו של יום, כולנו מאמינים בחשיבות המהלך לאיכות החיים של התושבים ובעלי החיים הימיים. לשמחת כולנו, המהלך זכה כבר לפרגון ענק של גופים וארגוני סביבה, רשויות מקומיות וארגונים בינלאומיים (לרבות האיחוד האירופאי), ובעירייה מאמינים כי לאור התגובות החמות של הציבור, התושבים יאמצו את השינויים הללו בדיוק כפי שהיה עם פרחי הבר לפני מספר עשורים, כאשר היום ברור ומובן לכולם שלא קוטפים את פרחי הבר. אחרי הכל, אנו שותפים למהלך חשוב לדור הזה ובוודאי עבור ילדינו והדורות הבאים”.

מתוך אתר עיריית אשדוד
מתוך אתר עיריית אשדוד

החוק הזה אגב אופשר לראשונה בעיר אילת כבר בדצמבר 2019. התיקון לחוק אוסר שימוש במוצרים חד פעמיים – למשל פלסטיק, אלומיניום, קרטון ונייר – שלא נועדו לשימוש חוזר באמצעות השבתם ליצרן. המשמעות: כלי אוכל חד פעמיים כמו צלחות, סכינים, מזלגות, כוסות, קשיות וגם שקיות אוכל – מחוץ לתחום. במקביל, אסור יהיה למכור בשפת הים מוצרים חד פעמיים אלה. בקבוקי משקה ניתן יהיה להכניס לחופים. בכך הפכה אילת לעיר הראשונה שהשלימה את הליך האישורים המלא להוצאת כלי הפלסטיק החד פעמי מהחופים.

בשלב הראשון באילת, הייתה העירייה מנועה מהטלת קנסות, אולם לאחר קבלת אישור משרד המשפטים, חוקי המשחק והכסף השתנו… אם כך… מה יהיה גובה הקנסות בעיר אשדוד ולגבי אילו מוצרים יהיה תקפים הקנסות? את זה עדיין לא פרסמו באופן מובהק וברור שבתכלס, זה מה שמעניין אותנו, לא ככה?

 

תגובות:

Leave A Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *